Sunday, April 23, 2017

Heroic Age Issue 17

On behalf of the Heroic Age board and my co-editor, I would like to announce the first parts of Issue 17!!  That will be further explained below. We are very happy to release these well-deserving materials out to our readers.

The forgoing also means the completion of Issue 16 of the journal. Truth be told, this issue has been done for some time, and I am just getting around to announcing it.  We have two articles in the general section and two related to Alcuin along with a translation of Alcuin’s De Virtutibus et Vitiis. The issue is rounded out with two columns and book reviews.

There have been a number of changes here at HA. Brad Eden who was our book editor, and has been since the beginning of The Heroic Age, has moved on to other projects. He does so with our very great and deep thanks for all the service he has done for the journal. For a time, Thjis Porck acted as our book review editor, but he too has moved on to other projects. So we now welcome Krista Murchison of Leiden University.

In addition to book review editor, columnist John Soderberg is now an associate editor as is Heather Flowers. Melissa Ridley Elmes and Richard Scott Nokes join our editorial board.  In addition we have new columnists!  Mary Kate Hurley joins us taking over and rethinking the Babel column. Richard Ford Burley takes over the Electronic Medievalia column from Dan O’Donnell who also has moved on to other projects though remains a stalwart board member.

Looking ahead, the editorial team has decided to change our release policy. Whereas since our inception we have released whole issues as the issue has been completed, we are now moving to a model that, at least in my view, is more consistent with our open source, internet environment. Now, we will release each column, article, or review as it completes our process and is ready, called a “rolling release.” Each issue will be a calendar year. And as fortune would have it, the current issue number coincides with the century’s year: 17.  So that’s all good!

We have growing pains. We have issues with not enough hands to do the work. Both co-editors teach 4/4 loads at their respective institutions plus carry on their own research and service requirements. Some who help are graduate students trying to finish dissertations. Some are undergraduates. Some are senior scholars lending a hand.  In short, HA is an all-volunteer organization and receives no support from any institution: neither in the form of graduate assistants nor in release time for the editorial team. So any help is appreciated.

The above paragraph outlines some of the issues we have in producing the journal. We welcome any new volunteers who would like to lend a hand. We need social media people, copy editors, section editors, coders, and of course authors! Both Deanna and I are working hard to ensure that the journal begins to appear more regularly, but that depends largely on how many capable hands we have assisting us.

Throughout the rest of this calendar year, additional articles, columns, and reviews will appear under the “current issue” tab, and I will try to make announcements as each is added. We are already in the planning stages for Issue 18, so if you have something you would like to submit for that issue, now is the time to send it in.


Thank you all for your support and patronage of The Heroic Age through the years. Believe it or not, our first issue was in 1999! I would like to especially thank my longsuffering co-editor Deanna Forsman, our associate editors, Heather Flowers and John Soderberg, my production assistant, Sarah Sprouse, and one of my former students, Nicole Mentges who provided copy editing services. And thank you for reading!

8 comments:

Didem Naz said...

Eğer diskiniz hiçbir şekilde açılamıyor ya da kullanılamıyor ise, daha fazla uğraşmadan işinin eri olan ve kaliteli hizmet veren kaliteli, sağlam, güvenilir bir veri kurtarma şirketi ile iletişime geçip işlem yapmalısınız. ATA veri kurtarma Herhangi bir veri kaybında sizin kullanmış olacağınız diğer üçüncü parti yazılımsal programlar diskinizdeki verileri kurtarmak yerine sadece kurtarma işlemini tamamen zorlaştırıp hatta diskinizdeki verilerin bir daha kurtarılmama ihtimaliyle beraber diskinizi tamamen kullanılamaz hale getirebilir.

Didem Naz said...

Fakat bunun kötü tarafı ise sanal ortamda olan verilerimiz gerçek kağıttan ve buna benzer ürünlerden olan verilerimiz kadar güvende olamamaktadır. Verilerimiz her an çalınma, şifrelenme, silinme unsurlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bunların en kötü yanı ise bu tarz kötü durumların karşılığı herhangi bir bedel ile geri alınabilmektedir. Eğer siz de şahsi ya da kurumsal olan Hard Disk Hard Disk veri kurtarma
veya benzeri veri saklama ürünlerinizin bu kötü unsurlardan zarar görmüş olabileceğinizi düşünüyorsanız, asla kendiniz herhangi bir müdahale etmemelisiniz.

Didem Naz said...

Sürekli güncellenmekte olan bu yazılım ne yazık ki genelde anti-virüs programları tarafından bulunamıyor. CryptoLocker dosya kurtarma Siz hiçbir şeyden haberiniz yokken gelen maili incelerken bir anda arka plandaki dosyalar kurulum işlemlerini tamamlıyor ve bütün şahsi ya da kurumsal dosyalarınız şifrelenmiş oluyor. İşin devamında ise sizinle iletişime geçen bu casuslar dosyalarınızı belirli bir ücret karşılığında açacaklarını ve sizin bu ücreti ödemediğiniz taktirde asla geri dönüşü olmayacağını söylüyorlar. Öncelikle belirtmek istiyoruz ki sizin bu CryptoLocker unsurundan tek başınıza onların dediği fidyeyi vermeden kurtulma şansınız yok.

Didem Naz said...

İşin kullanıcılar için can yakan kısmına gelecek olur isek, bu sistemler RAID sistemi ile çalışmakta olduğu için içerideki herhangi bir sıkıntı ya da kötü durumda bütün disklerin çalışması NAS Veri Kurtarma bozulabilmekte ve bu bozulma süreçleri ya aynı anda hepsinde olmaktadır ya da zamanla teker teker oluşmaktadır.
Bu yüzden olası bir durumda büyük bir olasılıkla veri silinmesi ya da veri kaybı olabilmektedir.

Didem Naz said...

Kullanıcı haricinde profesyonel olan kişilerin bile yapmış olduğu işlemler eğer yapan kişide RAID dizelerinin donanım olarak, ürün yazılımı olarak ve ürün RAID Veri Kurtarma yazılımlarının seviye olarak nasıl yapılandırıldığını hakkında detaylı ve geçerli bilgi sahibi olmadan yapılmış olan işlemlerin başarısız olması çok büyük olasılıktır.

Didem Naz said...

Tabi her şeyde olduğu gibi bu SSD disklerde de hem dezavantaj hem de avantaj bulunmakta. Fakat hala daha kullanıcılar tarafından mekanik disklere oranla daha az tercih edilmektedir. SSD Solid State Disk Veri Kurtarma Fakat işin kötü kısmı SSD disklerin diğer mekanik disklere karşı oldukça hızlı olmasına rağmen verilerin kaybolabilme şansının mekanik disklere göre oldukça yüksek olmasıdır.

Didem Naz said...

Co-Location: Kendi kişisel veya kurumsal sunucunuzu özel ve detaylı bir şekilde hazırlanmış veri merkezinde süper denebilecek bir hizmet bağlantısı hızıyla yayına açmaktadır.Dedicated: Sunucu Sunucu Veri Kurtarma hizmetleri ve bağlantı hizmetleri dahil bütün hizmetler ilgili firma aracılığıyla karşılanmaktadır.
Reseller Hosting: Belirli bir sayıda alan adı (domain), disk ve bandwidth sınırları ile kullanıcıya sunulmaktadır. Windows ve UNIX türevi hizmetleri mevcuttur.

Didem Naz said...

USB flash bellekler normal sabit disklere göre daha düşük bir depolama kapasitesine sahip olmakla beraber, herhangi bir içeride olan ve hareket eden parça içermemektedir. Fakat işin kötü USB Flash Bellek Veri Kurtarma tarafı ise normal sabit disklere göre ömürlerinin çok daha kısa olmasından dolayı veri kayıpları sık sık yaşanmaktadır.Dışarıdan bakıldığında yıllarca dayanacak ve uzun ömürlü olacak gibi duran sağlam flash bellekler, sanıldığının aksine birkaç aylık sürede bozulabiliyor ve veri kaybına sebebiyet verebiliyor.